Cerkiew Świętego Krzyża w Węgorzewie

Posted on 18 stycznia 2017

Nie wiedzieć czemu, zwiedzając miasta często pomijamy budynki, które nie należą do kultury rzymskokatolickiej. To ogromny błąd. Zarówno grekokatolicy, jak i protestanci mogą poszczycić się wieloma budowlami, które aż zapierają dech w piersiach. Nie zapominajmy też o budynkach, które nie przynależą wcale do religii chrześcijańskiej. Mamy tutaj na myśli budynki świeckie, takie jak ratusze czy dwory szlacheckie. Godne obejrzenia są również świątynie innych religii. Mogą to być żydowskie synagogi albo muzułmańskie meczety. Każda z tych budowli bez wątpienia kryje w sobie wiele ciekawych elementów, które swym wyglądem zaskoczą niejedną osobę.

Dzisiejszy tekst poświęcony będzie cerkwi Świętego Krzyża w Węgorzewie [https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_Świętego_Krzyża_w_Węgorzewie]. Znajduje się ona w malowniczo położonej miejscowości wewnątrz Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Budowla ta datowana jest na rok tysiąc dziewięćset trzydziesty – zaliczana jest więc do budynków z tak zwanego dwudziestolecia międzywojennego. Początkowo była to świątynia ewangelików, a swoją funkcję pełniła do zakończenia drugiej wojny światowej. Potem przekształcono ją na kościół katolicki, którym była aż do lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, po czym ponownie powróciła w ręce ewangelików. W tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym roku została odsprzedana społeczności prawosławnej, która przekształciła ją tak, aby mogła spełniać wszelkie funkcje związane z obrządkiem wschodnim. Już jako cerkiew poświęcona została w roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym dziewiątym, a powierzoną funkcję pełni do dziś.

Jeśli chodzi o jej specyfikę, została wybudowana z czerwonej cegły na planie prostokąta, a swym wykonaniem przypomina neogotyk. Co ciekawe, nie posiada ona typowych dla kościołów ewangelickich empor. Jeśli planujecie ją zwiedzić, pamiętajcie o tym, aby sprawdzić czy uda wam się w pobliżu wynająć pokój []. Nie powinno być z tym żadnych większych problemów, ponieważ Węgorzewo mimo swego rozmiaru posiada rozbudowaną bazę noclegową, która spełni wszelkie oczekiwania odwiedzających.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>