Ciekawe miejsca w Nowym Sączu

Posted on 25 listopada 2016

Nowy Sącz jest jednym z ważniejszych ośrodków w Małopolsce. Przyciąga tu wielu turystów, którzy ruszają stąd dalej – na górskie szlaki. Miasto samo w sobie ma jednak wiele do zaoferowania, także na swoim terenie. Bogata historia spowodowała, że podziwiać można tu wiele ciekawych zabytkowych budowli. A duże zainteresowanie turystów sprawiło, że zobaczymy tu także nowsze budynki, wybudowane z myślą o zwiedzających. Warto najpierw zarezerwować sobie noclegi w Nowym Sączu (odnośnik) w takiej lokalizacji, by było z niej blisko do miejsc, które dobrze zobaczyć. Baza noclegowa tutaj jest jednak bardzo rozbudowana i bez problemu znajdziemy dla siebie miejsce w hotelu czy którymś z pensjonatów.

Gdy już zwiedzimy miejski rynek, okoliczne malownicze uliczki oraz zobaczymy ratusz, wybrać możemy się na dalsze zwiedzanie. Punktem obowiązkowym na liście rzeczy do zobaczenia jest bez wątpienia Zamek w Nowym Sączu. Został on wzniesiony w XVI wieku, na polecenie Kazimierza Wielkiego (odnośnik). Tworzył on, wraz z miejskimi murami, system obronny od północno-zachodniej strony miasta. Został odbudowany ze zniszczeń tuż przed II wojną światową, a już pod jej koniec został znów wysadzony w powietrze. Jego ruiny sąsiadują z Basztą Kowalską, jedyną ocalałą z miejskich murów obronnych, których długość liczyła niegdyś prawie dwa kilometry. Będąc w tej okolicy warto zobaczyć też zegar kwiatowy o średnicy 5 metrów. Kilka lat temu postawiono też niedaleko pomnik „sikającego rycerza”, który wzorowano na słynnym Manekin Pisie z Brukseli. Zobaczyć warto także ulicę Jagiellońską, będącą reprezentacyjnym deptakiem. Prowadzi ona od samego rynku aż do plant i dalej, w okolice Starego Cmentarza. Warto wybrać się bulwarami ciągnącymi się po obu brzegach Kamienicy, która przepływa przez centrum miasta. Ciekawy jest budynek dworca kolejowego. Powstał on w 1878, a później przeszedł remont w stylu secesyjnym. W latach 80, po kolejnym remoncie, stracił swój poprzedni charakter. Przed budynkiem znajduje się rzeźba kolejarza, a także zabytkowa lokomotywa. Stanęła ona dla upamiętnienia rocznicy wjazdu pierwszego elektrycznego pociągu do Nowego Sącza.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>