Gdzie pojechać na wakacje?- Wałbrzych

Posted on 4 lutego 2017

Wałbrzych to miasto historycznie należące do Dolnego Śląska. Zlokalizowane na Pogórzu Wałbrzyskim, Kotlinie Wałbrzyskiej oraz w Górach Wałbrzyskich, zapewnia sporo zapierających dech w piersiach widoków. Na uwagę zasługują także liczne zabytki, w tym monumentalne świątynie oraz tajemnicze warownie. Infrastruktura turystyczna miasta jest dobrze rozwinięta. Czeka tutaj na nas dobrze zorganizowana baza noclegowa ().

Ruiny zamku Stary Książ to niezwykle klimatyczne miejsce, położone na Pogórzu Wałbrzyskim w Sudetach Środkowych (https://pl.wikipedia.org/wiki/Sudety_Środkowe). Znajdziemy je nieopodal zamku Książ. Na uwagę zasługuje niewątpliwie lokalizacja zamku. Jest on bowiem usadowiony na wzgórzu, nad przełomem Pełcznicy. Znajduje się w południowo- wschodniej części Książańskiego Parku Krajobrazowego. Co ciekawe, zajmuje on dwa różne makroregiony. Rozpościera się na Przedgórzu Sudeckim oraz w Sudetach Środkowych. Warownia powstała na murach dawnego zamku piastowskiego. Ruiny są położone pośród niezwykłych walorów przyrodniczych. Zobaczymy tutaj głębokie wąwozy oraz urwiska. Zamek Stary Książ jest usadowiony na tle bardzo urozmaiconej rzeźby terenu, co tworzy niezwykły krajobraz. Warownię wzniesiono pod koniec XVIII wieku. Wybudowano ją w stylu eklektycznym. Kompleks zamkowy składał się z zamku właściwego oraz dwóch przedzamczy. Główny budynek posiadał także wieżę, z której współcześnie zachowały się tylko fragmenty. Niewątpliwie warto odwiedzić to miejsce.

Kościół Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku. Był jednym z ostatnich dzieł Alexisa Langera. Strzelista świątynia niewątpliwie robi wrażenie. Kolegiata wybudowana w stylu neogotyckim stanowi jeden z największych kościołów w diecezji. Świątynię wzniesiono na planie krzyża łacińskiego. Kościół jest długi aż na 60 metrów. Posiada trzy nawy oraz sieciowe sklepienie wsparte na filarach. W środku zwróćmy uwagę na renesansową chrzcielnicę, ambonę oraz 46- głosowe organy. Warto przyjrzeć się także ołtarzowi głównemu oraz znajdującym się za nim witrażom. W nawach bocznych umieszczono ołtarz św. Antoniego oraz św. Józefa, a także obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W mieszczą się także kaplice boczne: św. Teresy oraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Jakie noclegi może nam zaproponować Wałbrzych? Do wyboru mamy między innymi Dom Turysty, hotel, hostel lub gospodarstwo agroturystyczne. W mieście znajdziemy także pokoje gościnne oraz apartamenty i pensjonaty. Bez problemu wybierzemy odpowiednie miejsce, gdyż baza noclegowa jest naprawdę szeroka.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>