Górskimi szlakami po Piwnicznej-Zdroju

Posted on 13 stycznia 2017

Północna część Beskidu Sądeckiego z przełomową doliną Popradu i niemal ostatnią po stronie polskiej górską miejscowością wypoczynkową Piwniczną-Zdrój zdecydowanie jest polecana na odpoczynek, gdy szukamy miejscowości, położonej nie tylko w ładnym krajobrazie przyrody, ale miejsca, w którym nie będziemy się nudzić.

Baza noclegowa Piwnicznej zdecydowanie wyróżnia się pośród proponowanej bazy noclegowej w polskich górach. Noclegi w Piwnicznej to oferta obejmująca nie tylko ośrodki wczasowe, gdy pobyt ma być połączony z relaksem zdrowotnym czy ofertą spa, ale przede wszystkim kwatery prywatne w domach mieszkańców czy apartamenty przygotowane pod kątem wypoczynku dla całych rodzin. Rejon Piwnicznej-Zdroju jest uznawany i traktowany jako miejsce przyjazne oraz często polecane dla osób, które cenią sobie wypoczynek poprzez aktywną formę: zwiedzanie, wędrówki górskie, aktywność na rowerze.

Z Piwnicznej-Zdroju prowadzą ciekawe tematycznie szlaki górskie między innymi na Radziejową (1262 m n.p.m. – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego) przez Niemcową (1026 m n.p.m.) i wielki Rogacz (1182 m. n.p.m.), dojdziemy tam szlakiem żółtym w około 4 godziny. Przełęcz Obidza (931 m n.p.m.)  to szlak czerwony i trasa znacznie krótsza, bowiem czas wędrówki wynosi około 2,5 godziny. Jednak najciekawszą propozycją chyba będzie wędrówka z Piwnicznej na Halę Łabowską (1061 m n.p.m.) do schroniska PTTK przez Górną Łomnicę, którą pokonamy w 3,5 godziny, wyruszając szlakiem turystycznym niebieskim.

Przebywając w Piwnicznej, warto udać się na spływ Popradem, trwający około 2 godziny, trasa prowadzi do pobliskiego Rytra (tam warto przede wszystkim zobaczyć ruiny XIII-wiecznego zamku położonego na wzgórzu nad Popradem). Piwniczna to nie tylko uzdrowisko ze względu na swoje walory klimatyczne i liczne źródła wody mineralnej. To miejsce popularne także zimą z powodu dobrze przygotowanej infrastruktury narciarskiej – ośnieżone stoki i dobre zaplecze z bazą wyciągów w pobliskiej Wierchomli czy Suchej Dolinie.

Piwniczna-Zdrój jest dobrze skomunikowana transportem kolejowym i autobusowym z pobliskim Nowym Sączem, od którego leży w odległości około 25 kilometrów. Na Słowację możemy się tutaj dostać w ciągu kilku minut (przejście i przejazd w stronę Mniszka nad Popradem), gdzie rzeka stanowi granicę umowną pomiędzy krajami.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>