Mało znany zakątek Polski – Góry Izerskie

Posted on 16 stycznia 2017

Góry Izerskie to najdalej na zachód wysunięta część Sudetów. Najwyższym szczytem tego pasma górskiego jest Wysoka Kopa, mierząca ponad 1126 m.n.p.m. Graniczą od wschodu z Karkonoszami. Znajduje się tu między innymi Przełęcz Szklarska ze słynnym uzdrowiskiem Szklarską Porębą (dokładny opis regionu). Brama Żytawska stanowi zachodnią granicę pasma Izerskiego, od południa ogranicza ją z kolei Dolina Nysy Łużyckiej.

Sama nazwa swoje źródło bierze od rzeki Izery, wypływającej z mokradeł pod Smrekiem oraz Stogiem Izerskim. Góry rozciągają się na obszar polski oraz Czech. Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką wysokość, to idealne miejsce na wypoczynek rodzin z dziećmi. Znajdą tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej jak również rowerowej. Przez nie wiodą piękne trasy przez torfowiska, skały jak również krystalicznie czyste potoki. Krajobraz jest zachwycający, o czym można się przekonać obserwując panoramę roztaczającą się z licznych wież widokowych.

Baza noclegowa w Górach Izerskich jest najlepiej rozwinięta we wspomnianej już wcześniej Szklarskiej Porębie. Miejscowość jest też świetnym punktem wypadowym na piesze szlaki po Karkonoskim Parku Narodowym. Szklarska Poręba jak też cały region Gór Izerskich to prawdziwy raj dla narciarzy i osób preferujących aktywny wypoczynek. Region charakteryzuje się zimnym klimatem, a na Szczernicy, najpopularniejszym stoku zjazdowym w pobliżu miasta śnieg zalega przez większą część roku.

Nieopodal położona Izerska Łąka zwana jest z kolei polską Syberią. O wolne noclegi warto też pytać w takich miejscowościach jak Jakuszyce, Świeradów-Zdrój czy Michałowice (oferta noclegowa regionu). Nie sposób też nie wspomnieć o niezwykle urokliwej miejscowości Wolimierz. Urzeka we wsi łużycka zabudowa, w której dominują przysłupowe domy typowe dla pogranicza polsko-czeskiego. We wsi warto zobaczyć kościół Najświętszej Marii Panny. To idealne miejsce dla turystów szukających głównie spokoju i ciszy.

Pasmo Gór Izerskich nie zostało jeszcze odkryte na większą skalę przez turystów. Interesującym miejscem jest Park Ciemnego Nieba. Jest to zupełnie nowatorska inicjatywa, powstała w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Tylko tutaj można podziwiać przepiękną naturalną przyrodę i rozgwieżdżone gwiazdami niebo wolne od świateł wielkiego miasta.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>