Malownicze zakątki Polski – Zaniemyśl

Posted on 23 października 2016

Zaniemyśl to dość specyficzna wieś w województwie wielkopolskim, podlegająca pod powiat średzki oraz będąca stolicą gminy. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że wieś jest niepozorna i że absolutnie nic się tutaj nie dzieje, ale jest to wyłącznie iluzja, która znika po bliższym poznaniu miejscowości. Osada leży nad jeziorem Raczyńskim, na którym znajduje się Wyspa Edwarda – to właśnie postać Edwarda Raczyńskiego jest dobrym duchem wsi.

Należy zwrócić uwagę na herb Zaniemyśla – wytłoczony na nim jest waleczny lew w koronie, można rzec, że będący w stanie gotowości do boju, dumnie unoszący się na tylnych łapach, trzymający liść palmy (palmę można traktować jako symbol triumfu). Lew ten odwraca się za siebie, jakby miał odstraszać przeciwników. Z lewej strony umiejscowione jest serce, z którego wyrastają trzy białe kwiaty, które mogą swym układem przypominać berło. Herb nie wziął się bez powodu – mieszkańcy Zaniemyśla (dawniej Niezamyśla) w XIV wieku odparli krzyżacką inwazję, która zalewała okoliczne włości. Podczas II wojny światowej wiele osób ze wsi oddało życie za ojczyznę – tak więc bohaterstwo lokalna ludność ma we krwi.

Wielki wizjoner na wyspie Hrabia Edward Raczyński herbu Raczyński to postać z przełomu XVIII i XIX wieku. Hrabia wykazywał wszechstronne zainteresowania i pasje, ponadto był znanym i szanowanym działaczem politycznym, a także społecznym. O jego niezwykłej osobowości mogą świadczyć liczne podróże, jakie odbył między innymi do Laponii, a także do Azji Mniejszej – osobiście był odpowiedzialny za wykopaliska w starożytnej Troi. Podczas szalejącej w Wielkopolsce epidemii cholery, był jednym z fundatorów wodociągów w Poznaniu, a także przyczynił się do powstania Szpitala Przemienienia Pańskiego w tym mieście. Jego domem rodzinnym był przez wiele lat Rogalin, ale swego czasu otrzymał w darowiźnie wyspę w Zaniemyślu, która była jego zaciszem – tutaj tworzył i odpoczywał. Jednym z najbardziej wizjonerskich projektów hrabiego była próba budowy szybowca z trzciny i jedwabnego sznurka, którego zadaniem było spięcie całej konstrukcji. Hrabia przeprowadzał próby lotów. Oficjalnie mówi się, że zawsze kończyły się fiaskiem, ale znajdą się i tacy, którzy z pełną stanowczością będą twierdzić, że ostatnie loty zakończyły się sukcesem.

Noclegi w Zaniemyślu (www) zapraszają bo baza noclegowa jest szczególnie atrakcyjna dla mieszkańców Wielkopolski, którzy bardzo chętnie urywają się z wielkich miast na wypoczynek. Uroda miejsca sprawia, że o Zaniemyślu jest coraz głośniej – po co jechać daleko na weekend, skoro do tej wsi wiele osób ma najbliżej?

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>