Moc kaszubskich atrakcji

Posted on 2 października 2016

Region jakim są Kaszuby raczej nigdy nie pretendował do miana rejonu turystycznego. Jednak piękno przyrody i znajdujących się tu co prawda nieco rozproszonych zabytków i ciekawych obiektów architektonicznych sprawiła, że zaczęło przybywać tu coraz więcej wczasowiczów. To dało napęd do rozwoju kaszubskiej bazy noclegowej (Kaszuby noclegi – baza), pensjonatów, hoteli, licznych restauracji oraz miejsc campingowych. To właśnie piękno krajobrazu i widoki sprawiają, że jest to coraz bardziej popularny obszar Polski pod względem turystycznym.

Miasteczka stały się tutaj po jakimś czasie bardzo sławnymi i renomowanymi kurortami, oczywiście wpływa na to bliskość morza. Kaszuby (Kaszuby – info) są regionem gdzie nie ma ściśle określonych granic administracyjnych, tak jak w przypadku powiatów i województw. Granice są bardzo umowne, jednak każdy dokładnie wie gdzie się znajduje. Bardzo ważnym i symbolicznym miejscem jest muzeum kultury regionu. Znajduje się ono w Brusach. Jest ono urządzone w formie starego antycznego domku. Kiedyś miejsce to zamieszkiwali przedstawiciele tutejszej rdzennej kultury. Sam budynek ma dość długa historię, a muzeum powstało w 2006 roku. Bryła ma silne fundamenty zarówno pod względem metaforycznym jak i dosłownym. Jest to bardzo ważne miejsce dla mieszkańców, którzy ściśle związani są z kultura Kaszub i starają się ją jak najlepiej reprezentować. Budynek ma fundamenty zrobione z kamienia i batonu, dlatego też bez problemu przetrwał długie lata swojej obecności i liczne zmiany właścicieli oraz modernizacje. Przednia i górna część obiektu jest zbudowana z drewna. Wokół muzeum znajduje się piękna i bujna roślinność wraz z kompleksami ogrodów. Liczba zebranych eksponatów to ponad pięćset sztuk. W większości są to przedmioty związane z życiem codziennym mieszkańców tych regionów. Mamy tutaj przekrój przez wiele lat historii, od zastaw obiadowych z bogatymi zdobieniami aż do technicznych nowinek z czasów PRL-u, takich jak telewizory czy radia. Wniosek jest jeden.

Kaszuby to nie tylko piękne krajobrazy, ale również liczne atrakcje związane z historią, sztuką i kulturą tego regionu, które są utrzymywane, a wśród mieszkańców istnieje bardzo duża świadomość etniczna i religijna.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>