Półwysep Helski – historycznie i aktywnie

Posted on 10 października 2016

Półwysep Helski to jedno z miejsc, które trzeba w swoim życiu zobaczyć. Piękne krajobrazy, mnóstwo możliwości odpoczynku i trochę historii czyni z niego bardzo interesujące miejsce na urlop. Ponadto bogata baza noclegowa pozwala na odpoczynek przez cały rok – nie tylko latem!

Hel militarnie

Z racji na swoje strategiczne położenie Półwysep Helski to idealne miejsce dla fanów historii i wojska. Zachowało się tu wiele wojennych „zabytków”. Jednym z nich jest bateria Schleswig-Holstein niedawno udostępniona zwiedzającym w ograniczonym zakresie. W ramach zwiedzania baterii można zobaczyć wieżę kierowania ogniem i jedno stanowisko ogniowe. Wyposażenie wieży zostało wiernie odtworzone i podczas zwiedzania odnosi się wrażenie podróży w czasie. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Helu. Wzdłuż całego Półwyspu Helskiego przez kilkadziesiąt lat powstawała sieć fortyfikacji – baterie dział przeciwdesantowych i przeciwlotniczych, schrony bojowe i kopuły pancerne. Przez wiele lat po II wojnie światowej życie na półwyspie podporządkowane było wojsku, jednak od kilkunastu lat to się zmienia i część fortyfikacji została odnowiona i udostępniona dla turystów. W Helu znajduje się również Pomnik Obronców Helu. Warto pamiętać, że Hel był najdłużej broniącym się miastem podczas wybuchu II wojny światowej.

Odpoczynek dla aktywnych

Oprócz historycznych ciekawostek, Półwysep Helski zapewnia również dużo możliwości na aktywny wypoczynek. W Jastarni znajduje się wiele wypożyczalni sprzętu wodnego – w tym do windsurfingu i kitesurfingu. Oprócz tego nowicjusze mogą skorzystać z oferty szkół i spróbować nowych sportowych wrażeń. Z Jastarni do Helu można wybrać się na rowerową wycieczkę wyznaczoną trasą – jazda wśród drzew to przyjemny relaks.

Półwysep Helski – dla tych, którzy nie lubią nudy

Poza militarnymi ciekawostkami Helu, dla najmłodszych można zorganizować wycieczkę do fokarium i Muzeum Rybołówstwa. Warto pokusić się także o spacer ulicą Wiejską, gdzie zachowane zostały domki rybackie. Ich urok najlepiej widać po sezonie, gdyż w okresie największego turystycznego zalewu wzdłuż ulicy stoją stragany z pamiątkami. Z helskiego portu można wybrać się na wycieczkę do Trójmiasta – rejs po morzu trwa około 1,5 godziny.

Gdzie nocować?

Na Półwyspie Helskim wybór noclegów jest bardzo szeroki – zaczynając od pól namiotowych, a na ekskluzywnych hotelach kończąc. Wiele miejsc dostosowanych jest do dzieci i zwierząt – na pewno każdy znajdzie nocleg idealny. Wakacje na półwyspie koniecznie trzeba zaplanować wcześniej – jest to rejon bardzo atrakcyjny i przez to bardzo oblegany.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>