Zabytki Konina

Posted on 9 października 2016

Niezwykle atrakcyjnym zabytkiem Konina jest Dworek Zofii Urbanowskiej (zobacz na wikipedia.org). Został zbudowany w centrum starówki. W dawnych latach był otoczony gęsto pięknymi drzewami, jego urokiem był ganek, który jest charakterystyczny dla budowli tamtego okresu. Dworek został zakupiony przez mamę pisarki Zofii Urbanowskiej w 1865 roku – jak podaje historia, kosztował ją 3600 srebrnych rubli. Pisarka zamieszkała w dworku po powrocie z Warszawy, została w nim do śmierci – 1939 roku. Była autorką między innymi „Gucia zaczarowanego”, „Róży bez kolców” oraz „Księżniczki”. Dworek został wybudowany w 1862 roku przez inżyniera Jana Kowalskiego, pierwotnie był wykonany z drewna. Mężczyzna zakupił go od magistratu Konina na własność. Budowla była kilkakrotnie przebudowywana – uchodzi za XIX wieczny budynek w stylu klasycystycznym. Posiada dwuspadowy dach, konstrukcję murowano-drewnianą. W miejscu tym w kolejnych latach mieściła się ochronka dla dzieci, która prowadzona była przez siostry zakonne. Swoje lokum znalazła w nim również prywatna firma, dokonała gruntownego odnowienia budynku. Współcześnie w dworku znajduje się siedziba Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie małżeństwa przyrzekają sobie wierność w bardzo romantycznej Sali Ślubów.

Miejsce jest warte zwiedzania obok innych atrakcji Konina. Aby zobaczyć wszystkie zabytki koniecznie trzeba skorzystać z propozycji noclegowych (zobacz meteor-turystykę.pl) i spędzić w tym miejscu kilka dni.

Niezwykle atrakcyjny i wart zwiedzania jest kościół "Św. Bartłomieja". Dumnie zdobi konińską starówkę i jest jednym z najstarszych zabytków miasta. Prawdopodobnie został wybudowany na przełomie XIV i XV wieku. W kościele znajduje się barokowa kaplica, która pochodzi z XV wieku. Zdobi ją epitafium Krzysztofa Przyjemskiego, który pełnił funkcję konińskiego starosty. W centrum kościoła stoi neogotycki ołtarz, zaś  boczne, wybudowane są w stylu barokowym. Starosta Przyjemski ma w kościele swój nagrobek, mieści się w prezbiterium. Ma on charakter wczesnobarokowy. W 1607 roku Jan Zemełka ufundował jedną z najcenniejszych kaplic, która została dobudowana do kościoła. W jej wnętrzu umiejscowione jest epitafium barokowe z popiersiem Zemełki oraz herbem Konina. W kościele znajduje się późnogotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodząca z XVI wieku oraz ołtarz rokokowy.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>