Zamek w Ojcowie

Posted on 30 października 2016

Ojców to nie tylko malownicze widoki charakterystyczne dla Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Ta piękna miejscowość może poszczycić się niezwykle ciekawymi zabytkami o interesującej historii i wyjątkowych walorach widokowych. Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną budowlą jest zamek. Ruiny, to nie tylko miejsce, które posiada specyficzny klimat minionych epok. To również wspaniały punkt widokowy, z jakiego rozpościera się niesamowity widok na Ojcowski Park Narodowy. Obecnie z dawnej świetności pozostały jedynie szczątki, które pozwalają wyobrazić sobie potęgę warowni.

Powstanie obiektu zawdzięcza się inicjatywie obronnej króla Kazimierza Wielkiego, który w XIV wieku umocnił istniejący w Ojcowie gród. Tym sposobem włączył miejscowość do łańcucha fortyfikacji – mających zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo militarne. Przez kilka wieków zamek był doskonale prosperującą formacją obronną, jednak kres jego potędze położył potop szwedzki. Najeźdźcy dokonali rabunku ojcowskich dóbr, przez, co twierdza straciła swój reprezentacyjny charakter. Właściciele podjęli się odbudowy cennego dziedzictwa a efektem ich starań było częściowe przywrócenie stanu sprzed ataku Szwedów. Okresem największych zniszczeń i upadku potęgi twierdzy są zabory. Znajdujący się pod panowaniem rosyjskim Ojców silnie ucierpiał z powodu braku koniecznych działań konserwacyjnych ze strony władz. Zamek zaczął grozić zawaleniem a prywatny właściciel doprowadził do rozbiórki potężnych murów. Obiekt zamienił się w ruderę – taki stan utrzymywał się przez wiele lat. Schyłek wieku XIX przyniósł pozytywną zmianę w postaci pierwszych konkretnych prac remontowych. Przełomem było oddanie ruin pod zarząd Ojcowskiego Parku Narodowego. Zamek poddano specjalistycznym badaniom i zadecydowano o jego renowacji. Choć proces trwał dość długo, to finalnie udało się zabezpieczyć budowlę przed zawaleniem i nadać jej wygląd bliższy pierwotnej koncepcji architektonicznej. Obecnie zabytkowy zamek został udostępniony turystom i stanowi jeden z symboli Ojcowskiego Parku Narodowego. Podczas pobytu w okolicy koniecznie trzeba odwiedzić ten wyjątkowy obiekt naznaczony piętnem dziejowych zawieruch.

Warto wybrać się na kilka dni do Ojcowa, by zobaczyć wszystkie jego atrakcje. Miasteczko posiada doskonale rozwinięte zaplecze noclegowe. Można znaleźć noclegi w willach, zjazdach czy gospodarstwach agroturystycznych. Warto zarezerwować wcześniej idealny nocleg.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>